Dolar 31,3544
Euro 34,0041
Altın 2.101,54
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C
Sal 10°C

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK Gecikme Zammı Hesaplaması Nasıl Yapılır?
118
A+
A-

Türk vergi sistemi kapsamında olan gecikme zammı ya da gecikme faizi uygulama işlemleri bazen karışıklığa neden oluyor. Bu doğrultuda vergi idaresi ve de mükellefler de ihtilafa düşüyor. Genelde tüm bu durumlar bir ceza özelliği taşımamakta ve geç tahakkuk edilen vergilere uygulanıp, gecikme faiziyle tahakkuk ettirilip, tam zamanında ödenmemiş olan vergilere uygulanır.

SGK Gecikme Zammı Tanımı

Genelde amme alacaklar tam vaktinde ödenmez ise bu kapsamda gecikme zammı uygulanır. Amme alacak ise; 6183 sayılı olan amme alacaklarının tahsili ile ilgili kanunun 51.madde gereğince yapılıyor. Aynı zamanda halk arasında bu tarz olaylar faiz olarak bilinir. Bu duruma vergi hukuku olarak bakıldığı zaman da faiz ve zam tanımlamaları birbirlerinden çok farklıdır.

Bu duruma bağlı olarak aşağıdaki bilgilere bakabilirsiniz:

  • Gecikme faizleri genelde tahakkuk etmemiş olan amme borçlara uygulanır.
  • Gecikme zammı da vadesi gelmiş fakat ödenmemiş olan amme borçları öder.

Bu çerçevede bakıldığı zaman her iki tanımlamanın farklı şeyler olduğunu açık bir şekilde görebilirsiniz.

Gecikme Zammı Miktarları

Gecikme zammı oranları, ödenmemiş olan vergi borçlarına her ayda ayrı ayrı bir şekilde % 2,5 oranı ile uygulanır. Genelde bu bakımdan gecikme zammı, ödenmemiş vergi veya SGK prim borcu şeklinde olan amme borçlarına ödenmesi gerekli olan tarihlerden sonra, ödenmemiş olan her ay için uygulanır. % 2,5 oranında da bir yaptırım uygulanır.

Bu kapsamda da gecikme zammı, ödenmemiş olan vergilerin üzerinden değil, bunun tam tersine ödenmemiş olan vergiler için de kesilmiş olan vergi ziyai cezaları ilave edilmesiyle toplam değerler üzerinden hesaplanmalar yapılmaktadır. Vergi ziyai cezası da kayba uğratılmış olan vergi oranlarının 1 katı, naylon faturaların kullanımı halinde de bu oran 3 katı şeklinde uygulanır.

Gecikme Zammı Uygulama İşlemleri

Genelde gecikme faizi uygulamaları; devlete, il hususi idarelerine ve de belediyelerin sahip olduğu vergi, harç, resim, tahkik, ceza ve bunların takiplerine ait olan muhakeme masrafı, para cezası, vergi cezası şeklinde olan kamu borç kapsamlarına uygulanır. Kanunda yer alan 6183 sayılı yasada bu uygulamanın nasıl ve ne şekilde olacağı çok net bir şekilde açıklanmıştır.

Gecikme Faizi Hesaplama

Günümüzde zamanla değişim yaşayan gecikme zammı oranları farklı şekillerde hesaplanmaktadır. Güncel gecikme zammının aylık oranları da %2,50’dir. Hesaplamalarda aracı olarak değişim gösteren bu oranla kullanılarak işlemler yapılır.

Bu kapsamda prim, süreleri içerisinde ve de tam bir şekilde ödenmez ise, ödenmemiş olan kısmına, sürenin bitmiş olduğu tarihten başlanıp, bir ay süre kapsamında % 10 ve de bundan sonra da her ay % 2 oranında gecikme zammı uygulanıyor.

Gecikme Faizi Hesaplama Sistemi

Ay kesirleri de tam ay şeklinde hesaplanır. Gecikme zammı mevcutta yer alan tüm kamu borçlarının ödenmemesi sonucunda ortaya çıkan bir durum oluyor. Tüm bu bilgiler ışığında da gecikme faizi, gecikme zammı ile beraber, devletin bünyesinde verilmiş olan yüzdelerin anapara ile çarpılması ile kolay bir şekilde hesaplanır.

ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.