Dolar 31,3544
Euro 34,0041
Altın 2.101,54
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Hafif Yağmurlu
İstanbul
12°C
Hafif Yağmurlu
Cts 12°C
Paz 15°C
Pts 14°C
Sal 10°C

Kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır, şartları neler?

Kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır, şartları neler?
103
A+
A-

Kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır, şartları neler?sorusu araştırılmaya başlandı. Birçok kişi ekonomik durumunun iyi olmaması üzerine devlet yardımlarına başvuruyor. İnsanlar geçinebilmek için devlet ve belediyelerin verdiği yardımlara başvuruyor. Resmi Gazete’de kömür yardımının verileceği yayınlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan karara göre, ihtiyaç sahiplerine kömür yardımının yapılacağı belirtildi. Bu kararın yayınlanmasının ardından vatandaşlar kömür yardımının yapılması hakkında bilgi aramaya başladı. Peki, Kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır, şartları neler?İşte detaylar…

Kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır?

Resmi Gazete’de ihtiyaç sahiplerine kömür yardımının yapılacağı yayınlandı. Bu kararın duyulması sonrası vatandaşlar başvurular hakkında bilgi araştırmaya başladı. Kömür yardımı için aileler il ve ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından muhtaçlık kriterlerine uygun  olarak belirlenecek. Vakıflar tarafından uygulanan tespitler daha sonra Bakanlık tarafından incelenecek ve kesinleştirecek.

Kömür yardımından faydalanmak isteyenler, ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Kaymakamlık sosyal yardım birimlerine bizzat başvuruda bulunabilirler.

Bu kömür yardımından faydalanacak kişiler e devlet üzerinden de başvuru yapabilir. ikamet ettikleri il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Kaymakamlık sosyal yardım birimlerine bizzat başvuruda bulunabilirler.

E- devlet üzerinden başvuru yapmak için tıklayınız.

Kömür yardımı başvurusu şartları neler?

Kömür miktarları il ve ilçe bazında belirlenecek. Bölgenin iklim koşulları da göz önünde bulundurulacak. Geçmiş yıllara ait dağıtım miktarları, kömürün ısıl değeri ve acil durum gibi faktörler göz önünde bulundurularak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Kömür teslimatları, belirlenen il ve ilçe bazlı kömür miktarını aşmamak kaydıyla, ihtiyaç sahibi ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştirilecek. Teslim edilen kömürler, sadece muhatap ailenin ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilecek.

Kömür yardımından faydalanabilecek kişiler şunlardır:

Muhtaç ve işsiz bireyler

Dar gelirli ve yoksul aileler

Engelliler

Kronik hastalara sahip olanlar

Gelirsiz ve kimsesiz yaşlılar

Afetzedeler

Eşi vefat eden veya eşinden ayrılan kadınlar

Yoksul asker, şehit ve gazi yakınları

TC vatandaşlığına geçen mülteciler

KÖMÜR YARDIMI NEREDEN ALINACAK?

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) genel müdürlüğünün görüşleri alınarak belirlenen kriterlere göre, vakıflara ve vakıflarca tespit edilen ailelere kömür sevkiyatları düzenlenecek. İhtiyaç sahibi aileler için öncelikli olarak TKİ’den temin edilecek olan kömürler, ilgili nakil vasıtalarıyla belirlenen noktalara taşınacak.

Kömür yardımı programı, valiliklerin koordinasyonunda vakıflar tarafından gerçekleştirilecek ve dağıtım esnasında güvenlik önlemleri valiliklerin gözetiminde kolluk kuvvetleri tarafından alınacak.

KÖMÜR YARDIMI BAŞVURU

Kış aylarında ısınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan kömür yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik bir destek mekanizmasıdır. Kömür yardımı almak isteyen kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. İşte kömür yardımı başvurusu hakkında detaylar:

Başvuruların değerlendirilmesi ve kömürlerin dağıtımı, ilgili kurumlar tarafından belirlenen kriterlere göre gerçekleştirilir. Teslim edilen kömürler, ihtiyaç sahibi ailelerin ısınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kullanılabilir.

Başvurular sonucunda hak sahipleri belirlenir ve kömürler ilgili vakıflar tarafından dağıtılırken valiliklerin gözetiminde güvenlik önlemleri alınmaktadır.

Kömür yardımı başvuruları ve dağıtımı, ihtiyaç sahiplerine destek olmayı amaçlayan bir sosyal yardım mekanizmasıdır. İhtiyaç sahipleri, belirlenen prosedürler doğrultusunda başvurularını yaparak bu yardımdan faydalanabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak çalışan, sosyal hizmetler ve aile işlerinden sorumlu olan bakanlıktır. 2011 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adıyla kuruldu. 2018 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile birleştirilerek “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” adını aldı.

21 Nisan 2021’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının kurulmasıyla bakanlığın adı “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildi.

Tarihçe

Aile bütünlüğünü korunmak, güçlendirmek ve sosyal refahın arttırılması amacıyla kurulmuştur. Temelleri 1989’da Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Aile Araştırma Kurumu ile atılmıştır. 2004’te yine Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü adını almıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü, Özürlüler İdaresi Başkanlığı, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu ile Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü; 2011’de kurulan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çatısı altında birleştirilmiştir.

Anayasada yapılan değişikliklere uyum sağlanması amacıyla bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması hakkındaki 703 sayılı KHK ile Aile ve Sosyal Politikalar ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlıklarının teşkilat kanunlarındaki düzenlemeyle iki bakanlık, “Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” adı altında bir araya getirildi. 10 Temmuz 2018’de bakanlığın adı “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildi. 21 Nisan 2021’de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kurulmasıyla bakanlığın adı “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” olarak değiştirildi.

Görevleri

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görev ve yetkileri şunlardır:[3]

Sosyal hizmetler ve yardımlara ilişkin ulusal düzeyde politika ve stratejilerin geliştirmesi amacıyla gerekli çalışmalar yapmak, uygulamak, uygulanmasını izlemek ve ortaya çıkan yeni hizmet modellerine göre güncelleyerek geliştirmek.

Sosyal ve kültürel dokudaki aşınmalara karşı aile yapısının ve değerlerinin korunarak gelecek nesillere sağlıklı biçimde aktarılmasını sağlamak üzere; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunarak sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, çocuklara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Kadınlara karşı ayrımcılığı önlemek, kadının insan haklarını korumak ve geliştirmek, kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak üzere; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, kadınlara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Engellilerin ve yaşlıların her türlü engel, ihmal ve dışlanmaya karşı toplumsal hayata ayrımcılığa uğramadan ve etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; belirlenen ulusal politika ve stratejilerin uygulanmasını koordine etmek, engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, engellilerin mesleki rehabilitasyonunu sağlayacak tedbirler almak.

Şehitlerimizin hatıralarının yaşatılması, şehit yakınları ile gazilerin her türlü mağduriyet ve mahrumiyetten korunması amacıyla; ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet ve yardım faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Toplumun sosyal yardım ve korumaya ihtiyaç duyan kesimlerine yönelik yardım faaliyetlerini düzenli ve etkin biçimde yürütmek; yoksullukla mücadeleye ilişkin ulusal politika ve stratejilerin belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları koordine etmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.
Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal yardımlarla güçlendirmek; korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç çocuk, kadın, engelli ve yaşlıların tespiti, bunların korunması, bakımı, yetiştirilmesi ve rehabilitasyonlarını sağlamak üzere gerekli hizmetleri yürütmek, bu hizmetler için gündüzlü ve yatılı sosyal hizmet kuruluşları kurmak ve işletmek.

Ailenin bütünlüğünü korumak, parçalanmış ailelerin korunmaya, yardıma ve bakıma muhtaç fertleriyle çocuklarına her türlü maddî, manevî ve sosyal destek sağlamak; bu amaçla gerekli planlamaları yapmak, eğitim faaliyetlerinde bulunmak.

Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yürütülen sosyal hizmetler ve yardımlara ilişkin ilke, usûl ve standartları belirlemek, bu çerçevede denetimini yapmak, bu alanda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların taşıması zorunlu olan nitelikleri ve bunlara rehberlik edecek programları geliştirmek.

Sosyal hizmet ve yardım faaliyetleriyle bunlardan yararlananlara ilişkin bilgileri merkezî bir sistemde oluşturulacak veri tabanı aracılığıyla işlemek, kontrol etmek, izlemek ve geliştirilecek politika, strateji ve önlemler bağlamında değerlendirmek.

Sosyal hizmetler ve yardımlar alanındaki uluslararası gelişmeleri ve faaliyetleri izlemek, bunlara katkı vermek ve yürütülecek çalışmalarda yararlanmak üzere değerlendirmek, bu alanda taraf olduğumuz uluslararası sözleşme ve anlaşmaların ulusal düzeyde uygulanmasını sağlamak.

Çalışma hayatını düzenleyici, işçi – işveren ilişkilerinde çalışma barışının sağlanmasını kolaylaştırıcı ve koruyucu tedbirler almak.

Çalışma hayatındaki mevcut ve muhtemel meseleleri ve çözüm yollarını araştırmak, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları koruyucu ve çalışmayı destekleyici tedbirleri almak.

Ekonominin gerektirdiği insan gücünü sağlamak için gerekli tedbirleri araştırmak ve uygulanmasının sağlanmasına yardımcı olmak.
İstihdamı ve tam çalışmayı sağlayacak, çalışanların hayat seviyesini yükseltecek tedbirleri almak.

Uluslararası işgücüne ilişkin politikaların belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaları yapmak ve belirlenen politikanın uygulanmasına ilişkin ulusal ve uluslararası düzeyde faaliyette bulunmak.

Çalışanların meslekî eğitimlerini sağlayıcı tedbirler almak.
İş sağlığı ve güvenliğini sağlayacak tedbirlerin uygulanmasını izlemek.

Çalışma hayatını denetlemek.

Sosyal adalet ve sosyal refahın gerçekleşmesi için gerekli tedbirleri almak.

Çeşitli fizyolojik, ekonomik ve sosyal risklere karşı sosyal sigorta hizmetlerini uygulamak, sosyal güvenlik imkanını sağlamak, yaygınlaştırılması ve geliştirilmesi için gerekli tedbirleri almak.

Yabancı ülkelerde çalışan Türk işçilerinin çalışma hayatı ve sosyal güvenlikle ilgili meselelerine çözüm yolları aramak, hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek.

İş istatistiklerini derlemek ve yayınlamak.

İşyerindeki sağlık ve güvenlik risklerini önleyici ve koruyucu hizmetleri yürütenlerin niteliklerini belirlemek, eğitimlerini ve sertifıkalandırılmalarını sağlamak.

Kanunlarla ve Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle verilen diğer görevleri yapmak.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.